Energooszczędny dom z ogrzewaniem podłogowym

Energooszczędny dom z podłogówką
Energooszczędny dom z ogrzewaniem podłogowym

Energooszczędny dom z ogrzewaniem podłogowym

Najwyższy czas na ogrzewanie podłogowe w Twoim domu lub mieszkaniu

W tym materiale znajdziesz informacje na temat tego, dlaczego powinno się wybrać jako instalację grzewczą właśnie podłogówkę oraz odpowiadającą jej automatyczne sterowanie domem, a raczej wszystkimi zamontowanymi w nim instalacjami; o czym należy pamiętać, by Twoje rozwiązanie grzewcze było nie tylko estetyczne i funkcjonalne, ale zapewniało również ekonomiczne ogrzewanie domu jednorodzinnego; obalimy również kilka mitów i faktów dotyczących zagadnienia podłogówki.

Jeśli chcesz obniżyć koszty ogrzewania domu i jako jeden ze sposobów wybierać instalację ogrzewania podłogowego, to dobrze byłoby zrobić to już na etapie projektowania budynku (nie jest to jednak konieczne, montuje się też podłogówkę w starszych budynkach czy kamienicach). Wtedy to planujemy rozstaw mebli w poszczególnych pomieszczeniach czy też ułożenie podstawowych elementów sanitarnych w łazience. Czynniki te warunkują taki a nie inny układ pętli grzewczych w podłogówce. W taki między innymi sposób zaoszczędza się ciepło w domu – nie rozprowadzamy go tam, gdzie nie jest potrzebne.

Ekonomiczne ogrzewanie domu jednorodzinnego – co powinien wiedzieć inwestor

Co jeszcze powinno znaleźć się w projekcie ogrzewania podłogowego? Oprócz powyższych elementów powinien zawierać on w sobie również uwzględnione miejsce na dylatację podłogówki, wyznaczone miejsca na rozdzielacze, rozrysowane poszczególne pętle grzewcze, wszelkie materiały wymagane do instalacji.

Ekonomiczne ogrzewanie domu jednorodzinnego

Ekonomiczne ogrzewanie domu jednorodzinnego

Potencjalny inwestor nie powinien przejmować się ceną ogrzewania podłogowego. Całość kosztów inwestycji w podłogówkę zwróci się z nawiązką w trakcie użytkowania. Co więcej, jest ona dostępna już w cenie tradycyjnego, klasycznego ogrzewania kaloryferowego (konwekcyjnego).

Jakie wykończenie estetycznego ogrzewania podłogowego?

Zwróćmy uwagę na wybór wykończenia podłogi. Projektant zajmujący się wyceną, rozplanowaniem ogrzewania płaszczyznowego w formie podłogówki musi wcześniej wiedzieć, czy zamierzamy wykończyć ją płytkami, kamieniem, panelami czy też parkietem lub wykładziną. Musi bowiem odpowiednio dobrać system grzewczy i dopasować automatyczne sterowanie domem.

Sterowanie może zostać indywidualnie dopasowane do każdego pomieszczenia, nie musimy się więc obawiać ograniczeniem pod względem wykończenia podłogi kuchni czy salonu w różny sposób.