Rodzaje ogrzewania podłogowego

rodzaje ogrzewania podłogowego

Ogrzewanie podłogowe to jedno z najszybciej rozwijających się sposobów ogrzewania domu. Instalacja grzewcza znajdująca się w podłodze ma wiele zalet, ale także kilka wady. Przed ostateczną decyzją o tym, jaki typ ogrzewania wykorzystamy w danym budynku warto jest rozważyć wszystkie możliwości z uwzględnieniem możliwych korzyści i mankamentów. Samo ogrzewanie podłogowe ma w swoim obrębie kilka, znacząco różniących się od siebie gałęzi. Rodzaje ogrzewania podłogowego, mimo że zasadniczo pochodzą z jednego pnia, to tak naprawdę, różnią się w wielu aspektach.

Zalety ogrzewania podłogowego

Generalną cechą wspólną wszystkich typów ogrzewania płaszczyznowego podłogowego jest unikanie zjawiska konwekcji cieplnej. W ogrzewaniu tradycyjnym ciepłe powietrze unosi się do góry, zabierając ze sobą odrobinki kurzu, roztocza oraz inne czynniki alergenne. Przy ogrzewaniu podłogowym tego typu zjawisko nie występuje, co sprawia, iż jest to idealna instalacja grzewcza dla alergików i osób cierpiących na choroby płucne.

Ogrzewanie podłogowe pozwala również na znaczne polepszenie estetyki pomieszczeń. Wyeliminowane zostają tradycyjne, ścienne grzejniki, które utrudniają pełne wykorzystanie przestrzeni w pokojach. Schowane pod podłogą systemy grzewcze, pozwalają w dowolny sposób zaaranżować przestrzeń, bez konieczności unikania kaloryferów. Bez wątpienia istotną zaletą podłogówki jest również niższy koszt jej eksploatacji. Ogrzewanie podłogowe wymaga niższej temperatury grzania, dzięki czemu pozwala oszczędzać energię cieplną, a przez to zmniejsza koszty ogrzewania.

rodzaje podłogówki

rodzaje podłogówki

Rodzaje ogrzewania podłogowego

Najpopularniejsze rodzaje ogrzewania podłogowego to ogrzewanie podłogowe wodne oraz elektryczne ogrzewanie podłogowe. Mają one, wspomniane wyżej wspólne dla wszystkich rodzajów ogrzewania podłogowego, zalety, ale różnią się w kilku punktach.

Wodne ogrzewanie podłogowe

Podłogówka wodna jest systemem znacznie oszczędniejszym od swojego elektrycznego odpowiednika. W dużej mierze bazuje ona na zjawisku bezwładności cieplnej, wykorzystując ciepło oddawane z nagrzanej posadzki i wylewki, co pozwala na znaczne oszczędności. Z tym zjawiskiem jest też związana jej największa wada, czyli długi okres nagrzewania i wychładzania, co nie zawsze pozwoli na idealne sterowanie temperatura w pomieszczeniach.

Elektryczne ogrzewanie podłogowe

Podłogówka elektryczna jest rozwiązaniem droższym, zarówno w zakupie jak i montażu, ale znacznie mniej skomplikowanym i bardzo szybkim do zainstalowania. Ponadto można ja wykorzystywać w starym budownictwie, a także mieszkaniach, gdzie nośność stropu jest znacznie ograniczona.

Zobacz również: dofinansowanie na fotowoltaikę, panele fotowoltaiczne.