Dofinansowanie na fotowoltaikę

dofinansowanie na fotowoltaikę

Zainteresowanie odnawialnymi źródłami ciepła to inwestycje w przyszłość – nie tylko mają przynieść korzyści finansowe osobom instalującym systemy grzewcze oparte o odnawialne źródła energii, ale też chronią środowisko, zmniejszając emisję szkodliwych związków. Można uzyskać dofinansowanie na fotowoltaikę, co jest istotne, gdyż są to na razie drogie rozwiązania, choć z roku na ich cena stopniowo maleje. Inwestycja powinna być przemyślana, a wybierane urządzenia jak najlepszej jakości – wszystko to przekłada się na koszty i późniejsze użytkowanie.

Zalety fotowoltaiki

dofinansowanie na panele słoneczne

dofinansowanie na panele słoneczne

Kupno i montaż paneli fotowoltaicznych to jedno z rozwiązań, które można zastosować wykorzystując naturalną energię słońca. Takie rozwiązanie jest wygodne, bezawaryjne, ekonomiczne i ekologiczne. Daje znaczne korzyści finansowe pod warunkiem odpowiedniego rozmieszczenia i zamontowania paneli. Ilość paneli i sposób ich rozmieszczenia zależy od indywidualnych możliwości i potrzeb danego klienta.

Ile można dostać na fotowoltaikę?

Dofinansowanie na fotowoltaikę reguluje ustawa o OZE z lipca 2016 roku z późniejszymi zmianami. Określa ona system opustów, czyli rozliczenia z zakładem energetycznym nadwyżki energii uzyskanej w okresie letnim. Dopłata do fotowoltaiki pochodzi z Wojewódzki ego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Możliwe jest uzyskanie do 40% kosztów, ale nie więcej niż osiem tysięcy złotych. Osoby fizyczne mogą także na ten cel uzyskać niskoprocentowa pożyczkę. Niektóre firmy zajmujące się sprzedażą i montażem paneli solarnych zajmują się także załatwieniem formalności związanych z dofinansowaniem. Dotacje do ogniw fotowoltaicznych mogą otrzymać także firmy. Fundusze na ten cel pochodzą z programu operacyjnego „Infrastruktura i Środowisko 2014-2020”.

Dofinansowanie do paneli fotowoltaicznych w Polsce ma na celu przede wszystkim zachęcenie klientów do korzystania z OZE i do dbałości o środowisko.

Zobacz również: zapotrzebowanie na energię elektryczną ogrzewania domu, układanie styropianu pod podłogówkę.