Ogrzewanie podłogowe na legarach

Ogrzewanie podłogowe na legarach Katowice

Wodne ogrzewanie podłogowe mokre

Jeśli posiadamy dom wykonany z drewna lub jeśli w mieszkaniu większość podłóg jest wykonana z drewna lub paneli to na pewno stworzenie sprawnie działającego ogrzewania podłogowego nie jest proste, ale na pewno nie jest niewykonalne. Istnieje dla tego problemu kilka rozwiązań. Jednym z najczęściej stosowanych jest zrobienie normalnej wylewki, w której zostaną zatopione rury wchodzące w skład ogrzewania podłogowego wodnego. Co jednak gdy takie rozwiązanie powoduje zbyt obciążenie? Wtedy możemy ułożyć więcej rurek, które będą miały mniejszą średnicę i będą cieńsze – pozwoli to nieco odciążyć nasz drewniany strop. Natomiast wylewkę wykonujemy standardowo z mieszanki do wykonywania jastrychów.

Wodne ogrzewanie podłogowe suche

Ogrzewanie podłogowe na legarach

Ogrzewanie podłogowe na legarach

Innym rozwiązaniem, które możemy wybrać jest ułożenie podłogi na stropie z desek położonych na drewnianych legarach. W przestrzeni pomiędzy legarami będzie przestrzeń w której wykonany zostanie montaż ogrzewania podłogowego w systemie suchym. Rozwiązanie ma to dużą zaletę, a Mianowice taką, że nie musimy już wtedy robić żadnej wylewki obciążającej nasz drewniany strop, a samo ogrzewanie podłogowe powoduje maksymalnie obciążenie 5kg/m2. Podłogówkę na drewnianych legarach polega na przytwierdzeniu rurek grzewczych i przewodów do belek stropowych za pomocą drewnianych łat. Rurki grzewcze wykonane są wykonane z miedzi lub tworzywa sztucznego i możemy ułożyć je w panele aluminiowe. W trakcie pracy w panelach będzie płynąć woda o temperaturze 45 stopni Celsjusza. Ostatnim etapem będzie rozłożenie izolacji termicznej, którą może być styropian lub wełna mineralna o grubości 10 milimetrów. Dzięki niej ciepło nie będzie uciekało w dół.

Cała ta konstrukcja działa w następujący sposób: panele odbierają ciepło z rur i przekazują je wyżej do podłogi, a następnie ona ogrzewa nasze pomieszczenia. Temperatura podłogi sięga około 24°C – 25°C. Należy też pamiętać, że drewno, z którego będziemy układać naszą podłogę nie może być zbyt grube, maksymalnie do 1,5 centymetra, ponieważ wpłynie to negatywnie na regulację temperatury w pomieszczeniu, a samo stworzenie i montaż ogrzewania podłogowego to będą pieniądze wyrzucone w błoto.

Elektryczne ogrzewanie podłogowe

Jeśli szukamy zastępstwa dla rurek i paneli grzewczych możemy zakupić maty elektryczne, które łączy się za pomocą łączników. Moc jednostkowa jednej maty grzewczej to około 55 W/m2. Elektrycznych mat możemy używać pod drewnianymi podłogami jak i pod wykładzinami czy podłogami laminowanymi. Dzięki zamontowaniu termostatów, temperatura podłogi nie przekroczy 30°C.

Wykończenie podłogi na ogrzewaniu płaszczyznowym

Obecnie ogrzewanie podłogowe może mieć praktycznie pod każdym rodzajem podłóg – niektóry wymagają jedynie nieco więcej pracy i uwagi, jednak w następstwie możemy cieszyć się ciepłem w naszych domach i wszystkimi zaletami ogrzewania podłogowego.


Jeśli chcesz zamówić wodne ogrzewanie podłogowe w systemie suchym z możliwością instalacji na legarach, skontaktuj się z naszym biurem. Dostarczamy kompletny system instalacyjny, poszczególne jego elementy, pełne wsparcie techniczne, darmowa wycenę, a także usługę montażu (opcja niekonieczna, nasza podłogówka jest łatwa i szybka nawet w samodzielnym montażu).

Sprawdź też: czy można zrobić ogrzewanie podłogowe w bloku, mosiężny rozdzielacz ogrzewania podłogowego.