Mosiężny rozdzielacz ogrzewania podłogowego

Mosiężne rozdzielacze ogrzewania podłogowego

Początki ogrzewania podłogowego

Początkowo uważano, że pierwsze ogrzewanie podłogowe w jego prymitywnej (aczkolwiek zaawansowanej jak na owe czasy) formie stosowali już Rzymianie, jednak niektóre wykopaliska archeologiczne pozwalają twierdzić, że na terenach obecnej Azji i Alaski rozwijano pierwsze systemy grzewcze tego typu już 7000 lat temu. Rozprowadzały one ciepłe powietrze z ognisk rozpalanych przed domem poprzez kanały pod podłogą.

Rozdzielacze do ogrzewania płaszczyznowego współcześnie

Obecnie wspomniane kanały wypełnione ciepłym powietrzem często zastępują po prostu rurki z ciepłą wodą. Z tego też względu niezwykle pomocnym urządzeniem będzie rozdzielacz. Ich wykorzystywanie rozpoczęło się stosunkowo późno, bo dopiero w latach 70. XX wieku. Początkowo wytwarzano je jedynie z mosiądzu, stali i miedzi. Współcześnie do produkcji rozdzielaczy wykorzystuje się również stal węglową, stal nierdzewną, miedź, mosiądz, a także tworzywa sztuczne (np. poliamidy).

Mosiężny Rozdzielacz Ogrzewania Podłogowego

Rozdzielacz do podłogówki

Rozdzielacz do podłogówki

W co wyposażone są rozdzielacze?

Inwestorzy mogą liczyć na bardzo ułatwiającą życie i podnoszącą komfort mieszkania funkcję, jaką jest regulację temperatury podłogi i powietrza w każdym pomieszczeniu. Wszystko zawdzięczamy specjalnym głowicom termoelektrycznym, które w połączeniu z termostatami precyzyjnie określają zapotrzebowanie na ciepło. Oprócz tego poszczególne sekcje wyposażone są we wskaźniki przepływu, co pozwala na jego regulację w każdej pętli ogrzewania. Dzięki temu odpowiednio ustawiona podłogówka może działać prawidłowo już od samego początku.

Mosiężny rozdzielacz ogrzewania podłogowego

Mosiężny rozdzielacz ogrzewania podłogowego

Pamiętajmy, że w przypadku wyboru instalacji grzewczej mieszanej (czyli takiej łączącej tradycyjne kaloryfery konwekcyjne z podłogówką), wato zamontować również układ pompowo-mieszający. Pozwoli to nie tylko zniwelować różnice między niskotemperaturowa podłogówką, a wysokotemperaturowymi grzejnikami, ale również pozwoli na zaoszczędzenie – nie trzeba prowadzić do rozdzielacza osobnych przewodów zasilających z kotłowni. inwestor w ten sposób zaoszczędza i czas, i pieniądze.


Jeśli chcesz w odpowiedni sposób dobrać rozdzielacz do swojego ogrzewania lub systemu chłodzenia, skontaktuj się z nami. Z pewnością dobierzemy coś odpowiedniego. Polecamy również zapoznanie się z innymi materiałami zamieszczonymi na naszej stronie: podłogówka pod panele, projekt ogrzewania podłogowego.