Czy można zrobić ogrzewanie podłogowe w bloku

Ogrzewanie podłogowe w bloku
Czy można zrobić ogrzewanie podłogowe w bloku

Czy można zrobić ogrzewanie podłogowe w bloku

Obecnie już coraz częściej inwestorzy decydują się na instalację ogrzewania podłogowego w całym domu (już nie jako instalacja mieszana, gdzie na dolnej kondygnacji umieszczano tradycyjne ogrzewanie kaloryferowe/konwekcyjne, a na górze lekką podłogówkę, a raczej w takiej formie, że grzejnik jest jedynie uzupełnieniem w miejscach tego wymagających – na przykład w łazience do suszenia ręczników). Podłogówka świetnie spełnia swe zadanie, szczególnie jeśli budynek jest dobrze docieplony, posiada nowe i szczelne okna, a właściciel dobrał odpowiedni system w profesjonalnym montażu.

To samo dotyczy instalacji podłogówki w mieszkaniach w bloku lub też w kamienicach. Przeszkody nie stanowią możliwości techniczne, bo całość instalacji z pewnością będzie w stanie spełnić swą funkcję, a raczej logistyka związana z pozwoleniami oraz doborem najbardziej odpowiedniego systemu grzejnego.

Poniższe informacje mogą być dla Ciebie przydatne w sytuacjach, kiedy nie będziesz wiedział, na jaki rodzaj podłogówki się zdecydować, czy też co należy zrobić, by uzyskać pozwolenie na montaż podłogówki w bloku. Służymy również usługą profesjonalnej instalacji wodnego ogrzewania podłogowego, a także dostarczenia wszelkich materiałów budulcowych.

Formalności związane z instalacją ogrzewania podłogowego w mieszkaniu w bloku lub kamienicy

Centralne ogrzewanie w budynkach przynależy do całości, w przypadku domów jednorodzinnych nie ma problemu, jednak gdy mowa o blokach lub kamienicach, to sprawa wygląda nieco inaczej. Tak rozległe ingerencje w strukturę budynku powinny być wcześniej uzgadniane z zarządem spółdzielni czy też wspólnoty mieszkaniowej, który wydaje pozwolenia. Właściciel inwestycji powinien również uzyskać zgody od wszystkich mieszkańców. Zazwyczaj nie ma problemu ze strony zarządów, skłaniają się one na modernizację centralnego ogrzewania przez podłogówkę, szczególnie jeśli w mieszkaniu podłączone jest indywidualne opomiarowanie zużycia energii cieplnej.

Instalacja ogrzewania podłogowego w mieszkaniu w bloku lub kamienicy

Instalacja ogrzewania podłogowego w mieszkaniu w bloku lub kamienicy

Starsze budynki (mowa tu najczęściej o kamienicach) oraz instalacje ogrzewania w nich montowane muszą ponadto spełniać pewne normy gwarantujące stabilność konstrukcji. Bierzemy tu pod uwagę wysokość, wagę kompletnej instalacji ogrzewania podłogowego, a także nośność stropu. Nie wszystkie typy podłogówki będą się nadawać do wykorzystania na wyższych kondygnacjach.

Wybór systemu grzewczego – jakie zrobić ogrzewanie podłogowe w bloku.

  • ogrzewanie podłogowe wodne w suchej zabudowie – rozwiązanie bardziej nadające się do domów jednorodzinnych lub mieszkań w kamienicy (gdzie instalacja może być nieco cięższa i wyższa niż w systemie suchym);
  • ogrzewanie podłogowe wodne w mokrej zabudowie – świetnie nadająca się podłogówka wodna do zabudowy w bloku lub kamienicy; lekka, łatwa i szybka w montażu, a także niska (18 mm) – do nabycia u nas;
  • ogrzewanie podłogowe elektryczne – rozwiązanie sprawdza się i jest polecane, jednak pod warunkiem odpowiedniej regulacji sterowania.

Polecamy też: mosiężny rozdzielacz ogrzewania podłogowego, jakie ogrzewanie podłogowe wybrać?