Ogrzewanie podłogowe a twarda woda

ogrzewanie podłogowe a twarda woda

Jeżeli zastanawiamy się nad instalacją ogrzewania podłogowego, prawdopodobnie jesteśmy na etapie wykańczania domu. To najlepszy moment na zastanowienie się jak zabezpieczyć nową instalację przed awariami. Instalacja grzewcza w domu jednorodzinnym montowana jest zazwyczaj raz na długie lata. Jej żywotność uzależniona jest od wielu czynników. Przede wszystkim zależy ona jakości zastosowanych materiałów i ich różnorodności. Im więcej różnych materiałów, tym większe ryzyko powstawania korozji i osadów w rurociągach.

Jaka powinna być woda w systemie ogrzewania podłogowego?

Instalacja ogrzewania podłogowego jest bardzo specyficzna. W przeciwieństwie do standardowego ogrzewania naściennego, podłogówka nie posiada zaworów spustowych odprowadzających zanieczyszczenia. Zbudowana z rur o małych przekrojach jest bardzo podatna na gromadzenie osadów i zanieczyszczeń. W wyborze odpowiedniego systemu rzadko zastanawiamy się nad jakością medium grzewczego, jakim jest woda. Powinna ona spełniać określone parametry, które najczęściej stanowią uwarunkowanie gwarancji na dany element instalacji. Zazwyczaj konieczne jest dodatkowe uzdatnianie wody.

Dlaczego musimy uzdatniać wodę?

Na tym etapie często pojawia się pytanie: skoro woda wodociągowa jest już oczyszczana przez lokalną SUW to dlaczego musimy ją jeszcze uzdatniać? Woda dostarczana przez wodociągi spełnia normy dotyczące spożycia, określane przez Ministerstwo Zdrowia. W przypadku wody przemysłowej i użytkowej normy są znacznie bardziej restrykcyjne. Najbardziej problematyczna jest twardość, definiowana przez jony wapnia i magnezu. Wartość normatywna do picia sięga 500 mg CaCO3/l. Dla celów kotłowych twardość wody musi być minimalna. Kamień kotłowy wytrąca się dopiero po podgrzaniu wody, dlatego zazwyczaj nie zdajemy sobie sprawy z powagi problemu. Każdy 1 stopnień twardości w skali niemieckiej ( około 18 mg CaCO3/l) powoduje wytrącenie 10 g kamienia kotłowego. Zmniejszenie przekroju rury grzewczej o 1 mm, równoznaczne z pojawieniem się warstwy kamienia o takiej grubości powoduje zmniejszenie współczynnika przewodności cieplnej aż o 4 razy i zwiększeniu strat ciepła o ok. 6%. W przeliczeniu na koszty ogrzewania, wywołuje to ich wzrost aż o 5%.

Zmiękczacz wody

Aby zabezpieczyć instalację warto zastanowić się nad zamontowaniem zmiękczacza wody. Odkamieniacz zapewni, że w wodzie nie wytrąci się kamień kotłowy, dzięki czemu system grzewczy będzie pracował bezawaryjnie i skutecznie. Aktualnie rynek przesycony jest przeróżnymi modelami filtrów do wody. Najtańszy zmiękczacz nie jest jednak dobrym rozwiązaniem. Zazwyczaj posiada jedynie 2-letnią gwarancję i jest bardzo nieoszczędny w eksploatacji. Niewątpliwie dobrym wyborem są zmiękczacze amerykańskiego producenta EcoWater. Zapewniają skuteczną pracę nawet przez 20 lat. Dzięki zastosowaniu nowoczesnej głowicy zużywają bardzo niewielkie ilości wody i soli na regenerację. Dodatkowo posiadają 10-letnią gwarancję na całość, tj. obudowa, elektronika, głowica, butla. Instalacja zabezpieczona poprzez profesjonalny zmiękczacz wody to gwarancja długoletniej pracy i brak strat w ogrzewaniu oraz dodatkowe korzyści, takie jak brak osadów na kabinach prysznicowych, bateriach czy czajnikach.