Wady ogrzewania podłogowego

wady ogrzewania podłogowego

W większości internetowych opracowań osoby zastanawiające się nad założeniem podłogówki mogą spotkać się przede wszystkim z wyszczególnieniem jej zalet. W niewielu miejscach rzetelnie przedstawia się wszystkie wady ogrzewania podłogowego, które oczywiście, jak we wszystkim technologiach wykorzystywanych obecnie istnieją i nie ma ani czemu się dziwić, ani co ukrywać. Istotne jest aby klient decydując się na jakieś rozwiązanie, miał możliwie pełny ogląd sytuacji, umożliwiający mu podjęcie najlepszej z możliwych, decyzji.

wady ogrzewania podłogowego

wady ogrzewania podłogowego

Wady ogrzewania podłogowego

Na początek, tak mocno podnoszona korzyść ekonomiczna podłogówki. To, iż ogrzewanie podłogowe pracując na niższych temperaturach wprowadza pewne oszczędności eksploatacyjne jest bezsprzeczne, jednak równocześnie zapomina się dodawać, że koszt zakupu i instalacji tego systemu grzewczego jest wysoki i to po ilu latach zwróci się podłogówka może być sporym, acz nieprzyjemnym zaskoczeniem dla inwestora. Jeśli jeszcze w przypadku współpracy podłogówki z kotłem na drewno okres zwrotu, może być do przyjęcia, to w przypadku ogrzewania wykorzystującego gaz, czy też podłogówki elektrycznej, stopa zwrotu może być bardzo niewielka. Koszt instalacji podłogówki może więc okazać się niezwykle istotny dla późniejszych kosztów eksploatacyjnych. Warto jest więc wcześniej dokonać dokładnych kalkulacji, nie polegając jedynie na ogólnikowych stwierdzeniach o oszczędnościach.

Kolejne wady podłogówki to sama wylewka pod ogrzewanie podłogowe. Dlaczego stanowi ona źródło wad? Przede wszystkim przez swój ciężar, który dyskwalifikuje ogrzewanie podłogowe wodne, z możliwości zamontowania na stropach o ograniczonej nośności. Taką niewielką, jak na potrzeby podłogówki nośnością cechują się większość budynków jednorodzinnych starego typu oraz bloków, szczególnie tych budowanych z wielkiej płyty.

I na końcu, czy ogrzewanie bez grzejników rzeczywiście jest tak funkcjonalne i wysoko estetyczne, jak się powszechnie to podnosi? Nie do końca, gdyż i rury grzewcze umieszczone w podłodze mają swoje istotne ograniczenia. Przede wszystkim musimy uważać na to aby zapewnić odpowiednie krążenie powietrza, a wiec ustawienie mebli wszędzie tam gdzie nam się podoba- bo nie ma już ściennych kaloryferów to tylko mit. Przy podłogówce równie mocno należy zwracać uwagę na odpowiednie rozstawienie mebli, które równocześnie powinny mieć nóżki, możliwie jak najwyższe.

Ogrzewanie podłogowe Katowice

Wady ogrzewania podłogowego są więc, jak widać z tak krótkiego tekstu, bardzo istotne i dla wieku inwestorów mogą się okazać decydujące. Mimo ich występowania podłogówka wciąż jednak jest opłacalnym, i przede wszystkim komfortowym systemem ogrzewania. Jeśli rozważasz instalację ogrzewania podłogowego to skontaktuj się z nami i otrzymaj darmową wycenę! Zapraszamy do kontaktu!