Przed przystąpieniem do wykonania ogrzewania domu zawsze należy się do tego odpowiednio przygotować. W tym celu radzimy skorzystać z porady ekspertów pomimo tego, że na rynku jest wiele produktów gotowych do samodzielnego montażu. Każdy kto zdecyduje się na instalację podłogówki w swoim mieszkaniu lub domu jednorodzinnym z całą pewnością będzie mógł liczyć na darmowy projekt razem z wyceną ogrzewania podłogowego.
Dobry projekt ogrzewania podłogowego powinien obejmować:
- szczegółowy opis techniczny instalacji;
- rysunek techniczny wraz z zestawieniem potrzebnych materiałów
Jednym z komfortowych sposobów ogrzewania całego domu jest instalacja ogrzewania podłogowego. Można je zastosować w całym budynku lub tylko w wybranych pomieszczeniach, w których będziemy przebywali najczęściej.
Jego zaletą jest nie tylko funkcja grzania pomieszczeń ale również i przede wszystkim schładzanie budynku w upalne dni.
Jako kolejna zaletą jest ogromna powierzchnia grzejna całej podłogi bez konieczności umieszczania grzejników na ścianie. Dzięki takiemu zastosowaniu podnosi się temperatura całej podłogi czyniąc ją niezwykle przyjemną zwłaszcza w miejscach gdzie ułożone są zimne płytki. To właśnie odróżnia klasyczną podłogówkę od tradycyjnego ogrzewania konwekcyjnego.
Wszystkie czynności montażowe powinny być podzielone na kilka etapów jak:
-
rozłożenie taśmy brzegowej na ścianach;
- położenie płyty izolacyjnej z folią;
- przygotowanie rury do ułożenia;
- mocowanie rur do podłoża (płyty izolacyjnej);
- wylanie wylewki.
Aby uniknąć niepotrzebnych przeróbek należy pomyśleć o ogrzewaniu podłogowym już na etapie doboru projektu domu m.in dlatego ze należy uwzględnić większą wysokość podłogi w pomieszczeniach gdzie jest ona przewidziana.
Już wtedy trzeba uwzględnić materiał jaki zamierzamy zastosować wewnątrz pomieszczenia (czy płytki czy panele czy parkiet). Każde w z tych rozwiązań cechuje inne grubość a tym samym inna wysokość wylewki betonowej jaka może trafić na położone wcześniej ogrzewanie podłogowe.
Inną przeszkodą jest izolacja cieplna podłogi. Inaczej będzie nagrzewać się i oddawać ciepło podłoga z płytkami a inaczej z panelami i wykładziną. Materiały te mają zupełnie inne opory przewodzenia ciepła wewnątrz pomieszczenia.
Podsumowując należy pamiętać, że:
- podłogówka powinna być idealnie dobrana do każdej powierzchni z osobna
- poszczególne elementy składowe ogrzewania muszą być ze sobą idealnie dopasowane
- ogrzewanie podłogowe można wyposażyć opcjonalnie w regulatory temperatury w pomieszczeniach w których ono się znajduje.
Zachęcamy do czytania innych wpisów na naszym blogu, w tym tych omawiających zagadnienie energooszczędnego domu z ogrzewaniem podłogowym, a także podłogówce instalowanej pod panelami.