Ogrzewanie podłogowe jest numerem jeden w polskim domach jednorodzinnych, coraz częściej pojawia się jednak także w mieszkaniach. Do niedawna panował fałszywy mit, że ogrzewanie podłogowe, zasadniczo możliwe jest do zainstalowania tylko w nowym budownictwie i głównie w domach jednorodzinnych. Nie jest to jednak prawda gdyż ogrzewanie podłogowe sprawdza się także w mieszkaniu, a jednocześnie można go zainstalować tak w nowym budownictwie mieszkaniowym, jak i przy remontowaniu starszego typu mieszkań.
Ogrzewanie podłogowe w mieszkaniu
Przy planach ogrzewania podłogowego w mieszkaniu warto jednak wziąć pod uwagę, iż ogrzewanie podłogowe wodne, uznane za najwygodniejsze i najtańsze z wszystkich rodzajów ogrzewania płaszczyznowego może nie być możliwe jeśli nośność stropów nie jest wystarczająca. W blokach z wielkiej płyty często zdarza się, iż nie ma możliwości wprowadzenia w mieszkaniu ogrzewania podłogowego wodnego. Dla mieszkań tego typu najlepszym, jeśli nie jedynym rozwiązaniem na wprowadzenie ogrzewania płaszczyznowego są elektryczne maty grzewcze. Jest to rozwiązanie stosunkowo drogie, gdyż wprowadza ogrzewanie oparte o energię elektryczną, która z wszystkich możliwych źródeł ciepła generuje największe koszty. Warto tu jednak przytoczyć fakt, iż mimo wysokich nakładów na sam pobór energii elektrycznej, podłogówka będzie pobierała jej stosunkowo niewiele, gdyż nie operuje ona na dużych temperaturach.
Opłacalność podłogówki w mieszkaniu
Oczywiście koszty założenia i eksploatacji ogrzewania podłogowego elektrycznego są mimo, niskich temperatur na jakich pracuje podłogówka nadal wysokie, jednak inne zalety podłogówki w pewnej mierze rekompensują tą niedogodność. Użytkownik mieszkania z ogrzewaniem podłogowym zyskuje bezobsługowe ogrzewanie zapewniające odpowiedni komfort cieplny, bez przegrzewania, współpracujące z naturalnymi procesami zachodzącymi w ciele człowieka, które najmocniej ogrzewane jest przy stopach, a najmniej przy głowie.
Zainteresowany? Napisz do nas po darmową wycenę!