Właściwości podłogówki

Właściwości podłogówki

Większość z nas na pewno słyszała o systemach ogrzewania podłogowego, nie każdy jednak zna zalety podłogówki jaki i sposób w jaki działa. Warto choć ogólnie poznać te kwestie szczególnie jeśli jesteśmy w trakcie planowania lub budowy naszego mieszkania. Systemy ogrzewania podłogowego można podzielić na wodne, powietrzne i elektryczne. W zależności od wybranego rodzaju pod podłogą są montowane rurki grzewcze, rury nadmuchowe bądź też maty grzewcze, które będą odpowiadały za ogrzanie naszej podłogi. Następnie jeśli już nasz system ogrzewania podłogowego jest już przetestowany i odpowiednio podłączony to zasada jego działania jest dość prosta. Nasze pomieszczenia system ogrzewa na dwa sposoby większą część poprzez promieniowanie od podłogi, a mniejszą część poprzez unoszenie czyli inaczej konwekcję ciepła pionowo do sufitu.

Jak łatwo można zauważyć ten sposób ogrzewania zapewnia znakomity komfort cieplny w każdym pokoju w jakim zamontujemy system ogrzewania podłogowego i nie ważne czy jest to łazienka, kuchnia, salon czy nasza sypialnia. Podłogówki docenią również alergicy uczuleni na pyłki kurzu ponieważ przy ogrzewaniu podłogowym dużo mniej pyłków unosi się w powietrzu. Nie spotkamy się też z sytuacją, że część naszego pokoju jest przegrzana i wysuszona ponieważ ciepło jest rozprowadzane równomiernie w całym pomieszczeniu.

Ekonomiczne ogrzewanie płaszczyznowe

Właściwości podłogówki, wykończenie

Właściwości podłogówki, wykończenie

Ponadto przy korzystaniu z ogrzewania podłogowego możemy zaoszczędzić – wynika to z niższej temperatury czynnika grzejnego i optymalnym ulokowaniu źródła ciepła. W przypadku podłogówki nie ma kaloryfera, a jego zastępcą staje się cała podłoga, natomiast my zyskujemy więcej możliwości aranżacji naszych pomieszczeń bez widocznych tradycyjnych elementów grzewczych. Jeśli zdecydujemy się na system ogrzewania podłogowego możemy też połączyć go z centralnym ogrzewaniem oraz z kolektorem słonecznym lub kotłem kondensacyjnym.

Warto też wspomnieć, że ogrzewanie podłogowe posiada dużą zdolność do samoregulacji – czyli im mniejsza jest różnica temperatur pomiędzy podłogą, a temperaturą pomieszczenia tym mniej energii będzie przekazanej do instalacji grzewczej. Jest to na pewno duży atut w porównaniu do kaloryferów, które po wyłączeniu ogrzewania dość szybko stygną, natomiast podłogówka przez długi czas po wyłączeniu będzie zapewniała nam przyjemne ciepło. Ta cecha zależna jest jednak od wybranego systemu ogrzewania połogowego wodnego – mokrego lub suchego.

Wykończenie podłogówki

Obecnie przy ogrzewaniu podłogowym możemy zamontować niemalże każdy typ podłogi. Musimy jednak zwracać uwagę na pewne cechy szczególne danego materiału (szczególnie opory i przewodzenie ciepła). Najlepszymi materiałami w połączeniu z ogrzewaniem podłogowym są płytki ceramiczne i kamienne. Ich dobra opinia wynika z dwóch powodów. Po pierwsze materiały kamienne mają bardzo niski opór cieplny. Po drugie posadzki wykonane z wszelkiej maści kamienia marmuru czy granitu bardzo dobrze przewodzą ciepło. Jeśli chcemy położyć na podłogówkę drewno lub panele to obecnie nie ma z tym większego problemu. Musimy dobierać jednak takie materiały, które są przeznaczone do użytku przy ogrzewaniu podłogowym. Należy pamiętać, że deski lub panele nie powinny być zbyt grube tak by mogły swobodnie przepuszczać ciepło. Również kleje, lakiery i inne materiały przeznaczone do wykończenia drewnianych podłóg powinny być wyprodukowane specjalnie do użytku pod systemy ogrzewania podłogowego.


Inne tematy ostatnio omawiane na blogu: podłogówka pod panele, ogrzewanie podłogowe na legarach, czy można zrobić ogrzewanie podłogowe w bloku? Zapraszamy do lektury, a także zgłaszania przez formularz kontaktowy tematów, które mamy poruszyć w przyszłości.

Możesz ponadto uzyskać bezpłatną wycenę podłogówki do mieszkania lub domu, a także biura czy innej przestrzeni użytkowej.