Układanie styropianu pod ogrzewanie podłogowe

układanie styropianu pod ogrzewanie podłogowe

Izolacja pod ogrzewanie podłogowe jest niezbędna, musi być starannie wykonana, bo od niej zależy nie tylko prawidłowe funkcjonowanie całego systemu ogrzewania, ale też wygląd i trwałość podłogi.

Układanie styropianu pod ogrzewanie podłogowe odbywa się według określonych zasad, których przestrzeganie jest konieczne. Dlatego, jeśli zastanawiacie się, kto układa styropian pod ogrzewanie podłogowe – to odpowiedź może być tylko jedna: specjalista. Oszczędzi to wielu problemów, poprawek, a czasami szkód, które będą kosztowne w naprawie.

Układanie styropianu pod wylewkistyropian pod podłogówkę

Ile styropianu pod podłogówkę należy położyć? Bezpośrednio na gruncie zaleca się warstwę minimum 15 cm izolacji. Warstwy między kondygnacjami mogą być mniejsze, wszystko zależy od ułożenia pomieszczeń i tego, czy są i w jaki sposób są ogrzewane.

Styropian pod ogrzewanie podłogowe musi być odpowiedni, tzn. posiadać właściwą gęstość i odporność na obciążenia. Można układać go „na mijankę” lub ułożyć kilka warstw płyt. Płyty powinny tworzyć zwartą powierzchnię. Układa się je z przesunięciem, by powstały mostki termiczne.

Rodzaje styropianu

Na rynku dostępne są różnego rodzaje płyty styropianowe. Poza tradycyjnymi różnej grubości, można wybrać płyty z wypustkami, co ułatwia układanie w nich instalacji – rury umieszcza się między wypustkami, które zapewniają stabilność. Dodatkowo brzegi płyt są wyprofilowane, co umożliwia dokładne i trwałe ich łączenie. Można też stosować styropiany wodoodporne. Warstwa i jakość styropianu ma znaczenie szczególnie na najniższej kondygnacji domu, gdzie kontakt powierzchni z gruntem jest bezpośredni. Za najcieplejszy uchodzi obecnie na rynku styropian grafitowy. Na warstwę izolacji wylewa się podkład i czeka na jego wyschnięcie. Warto pamiętać, że styropian chroni przed wilgocią i kumuluje ciepło, dlatego jego wybór ma znaczenie i wpływ na jakość odczuwanego ciepła w domu.

Chcesz zainstalować ogrzewanie podłogowe, ale obawiasz się wysokich kosztów? Skontaktuj się z nami, a za darmo otrzymasz wycenę instalacji podłogówki! Przy okazji zachęcamy również do zapoznania się z innymi wpisami na naszym blogu. Poruszyliśmy między innymi temat suchego ogrzewania podłogowego, czy schematu ogrzewania podłogowego.