Schemat ogrzewania podłogowego

schemat ogrzewania podłogowego

Każdy, kto planuje w domu podłogówkę, musi dobrze zaplanować całą instalację. W zależności od wybranych przez nas rozwiązań, będzie ją przedstawiał inny schemat ogrzewania podłogowego wodnego lub schemat ogrzewania podłogowego elektrycznego.

Rodzaje schematów ogrzewania podłogowego

 

Schemat ogrzewania podłogowego z zaworem rtl ma zastosowanie przy instalacji mieszanej. Sam zawór rtl służy bowiem ograniczaniu temperatury zasilania podłogówki. Zamontowanie go, to najprostszy sposób na połączenie w jeden obwód podłogówki z kaloryferami.

Możemy też znaleźć schemat ogrzewania podłogowego i grzejnikowego z podziałem na dwa obwody. Jednym z wariantów jest zastosowanie obejścia, czyli połączenia, które umożliwi zmieszanie wody płynącej z kotła (gorącej), z wodą z powrotu podłogówki (chłodną). Taka instalacja wymaga zainstalowania pomp i zaworów zwrotnych. Temperaturę wody podłogówki reguluje tu zawór z czujnikiem, którego nie podłącza się do kotła. W konsekwencji automatyka kotła widzi całą instalację jako jeden obieg. To rozwiązanie nie nadaje się jednak do dużych domów.

Przy łączeniu podłogówki z kaloryferami sprawdza się też schemat ogrzewania podłogowego z mieszaczem. To już bardziej nowoczesne i precyzyjne rozwiązanie, które umożliwia uzyskanie ściśle określonej temperatury zasilania podłogówki. Tym razem regulacja temperatury wody następuje przez zastosowanie zaworu mieszającego. Do tego rodzaju instalacji potrzebny jest zaawansowany technicznie kocioł, o automatyce, która będzie w stanie zbierać informacje z obu obiegów. To rozwiązanie instalacyjne jest droższe, ale daje możliwość precyzyjniejszego sterowania obiegami.

schemat ogrzewania podłogowego

schemat ogrzewania podłogowego

Różne rodzaje schematów ogrzewania podłogowego mają zastosowanie w różnych sytuacjach. Często tym, co ma decydujący wpływ na wybór są po prostu kwestie finansowe. Zawsze jednak warto szukać jak najbardziej optymalnych rozwiązań.

Jeśli jesteś zainteresowany instalacją ogrzewania podłogowego skontaktuj się z naszym biurem. Możesz liczyć na darmową wycenę podłogówki. Zapraszamy również do zapoznania się z innymi tematami poruszonymi na naszym blogu: właściwości podłogówki, czy można zrobić ogrzewanie podłogowe w bloku, suche ogrzewanie podłogowe.