Panele fotowoltaiczne

panele fotowoltaiczne

Panele fotowoltaiczne pozwalają pozyskać energię elektryczną, jedną z najdroższych na rynku źródeł energii, ze słońca. Swoją, ciągle rosnącą popularność fotowoltaika zawdzięcza swoistemu połączeniu ekonomi oraz ekologii. Bycie przyjazdnym dla środowiska jest obecnie nie tylko trendy, ale powoli staje się po prostu wymogiem współczesnych czasów. Nieodnawialne źródła energii kurczą się i stają się w wyniku tego coraz droższe, zaś odnawialne, bardzo często emitują do atmosfery zbyt duże ilości zanieczyszczeń. Jednocześnie opłacalność fotowoltaiki przejawia się w bezpłatnym źródle energii, jakim jest słońce. Dzięki jego wykorzystaniu można zapewnić sobie zwrot całości lub przynajmniej części kosztów za wykorzystanie energii elektrycznej.

fotowoltaika

fotowoltaika

Jak działa fotowoltaika?

To jak działa fotowoltaika sprowadza się bezpośrednio do problemu przekształcenia pobieranej energii słonecznej na energię elektryczną, taką, jaką pobieramy standardowo w gniazdkach. Prąd stały otrzymywany w panelach, przekształcany jest przy pomocy inwentera solarnego na prąd zmienny, który można już pobierać z gniazdek.

Gdzie zainstalować panele słoneczne?

Panele fotowoltaiczne montuje się na dachach budynków, lub bezpośrednio na ziemi przy zastosowaniu specjalistycznych wsporników. Do pełnego i efektywnego funkcjonowania ogniw fotowoltaicznych konieczne jest zachowanie odpowiedniego nachylenia każdego panelu oraz skierowania go na południe, tak aby mógł pochłaniać jak największa dawkę promieni.

Pytanie, czy fotowoltaika się opłaca jest szczególnie istotne w dobie stale rosnących rachunków za prąd i jednoczesnego zwiększeni urządzeń, jakie go pobierają. Największe inwestycje finansowe związane z ogniwami fotowoltaicznymi związane są z zakupem samej instalacji. Koszt układu fotowoltaicznego zależny jest bezpośrednio z mocą fotoogniw, jaką chcemy uzyskać oraz miejscem w którym mają zostać zainstalowane panele.

Zobacz również: układanie styropianu pod podłogówkę, dofinansowanie na fotowoltaikę.